Sıkça Sorulan Sorular

Müşterilerimize verdiğimiz değerle büyüyoruz

Sıkça Sorulan Sorular


• İnova Grubu 15 yılı aşkın süredir Dünyanın Soğutma Teknolojilerini en iyi kullanan Almanya merkezli bir kuruluşun Türkiye ayağıdır. Bu geçen süreçte Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında binlerce soğutma merkezleri kuran Avrupa grubumuz bu başarılı ve etkin tecrübelerini Türkiye de kapı fabrikası açarak pekiştirmiştir. Türkiye de üretilen kapı modellerinin % 100 Tüm materyalleri İnova Yapı firmasına özgü kendi tasarım ve kendi modellerimizden oluşmaktadır. İnova Grubu ürettiği tüm kapı modelleri ve Soğutma sektörüne kattığı yeni modellerle sektöre yön vermektedir. Kullanılan materyallerin % 90 ını Almanya dan ithal etmektedir. Bu nedenledir ki kalite noktasında rakiplerimizden açık ara ayrılmaktayız. • Faaliyete başladığımız ilk günden buyana Hiçbir müşterimize Ürün tesliminde gecikme yaşamadık. Geçen bu süreç içerisinde 1 müşterimizden bile ürünler ile ilgili şikayet almadık. 7 Gün 24 saat yaklaşımına en iyi örnek olmaya çalışıp çoğu gece geç saatlerde dahi sipariş aldığımız önemli ve acil ihtiyaçlar durumunda saat mefhumu gözetmeksizin müşterilerimizin dilediği saatte, dilediği yerde ürününün olmasını sağlayarak müşterilerimize değer verdiğimizi sözde değil özde kanıtladık. Bu geçen kısacık üretim serüvenimizde bizleri tercih ederek başarıya ulaşmayan, para kazanmayan, kendi yükseliş çıtalarını artırmayan 1 tane dahi bayimiz yoktur. Bu da gururla İnova Yapı’nın çalışılacak bir firma olduğunun açık kanıtıdır.

• Gerek soğuk hava depoları,gerekse gıda, çöp, laboratuar,ses odası,server odaları gibi ısı, ses, toz dan etkilenmemesi gereken tüm odalarınızın kapılarını tercih ederken kullanılacak alanda uygulanacak kapıların ihtiyacınızı en iyi şekilde görmesini sağlamak en önemli dikkat edilmesi gereken unsurdur. İnova Yapı Proje bölümü sizin uygulama yapacağınız odalarınızın ve içerisinde muhafaza edilecek ürünlerin özelliklerine göre size en uygun ürünü seçer ve üreterek aktif olarak kullanmanızı sağlar. Çarpma kapılarda standart bir ölçü varmıdır? • Dünya genelinde soğutma sektöründe kabul görmüş firmaların tamamında: 75 cm en *180 cm boy 90 cm en *190 cm boy 110 cm en *190 cm boy Ölçülerinde standart model adı altında Çarpma kapılar üretilmektedir.

• Çarpma kapılar üretilirken ciddi maliyetler getiren kalıplar ile üretildiklerinden Dünya genelinde ve Ülkemizde kapı üretimi yapan firmalar ürünlerini ekseriye standart modellerden üreterek aşırı kalıp maliyeti ve işçilik giderlerindeki dengesizliği engelleyerek müşterilerine daha ekonomik ürün üretme ilkesiyle çalışırlar. Farklı ölçüler tercih edilmesi durumunda istenilen ölçüyü istenilen ebatları istenilen sürede yapabilmekteyiz.

• Kapıların kullanılacakları alanlarda dış kolidor ile soğuk oda iç yüksekliği eşit ise bu tip odalarda kapınızın 3 tarafı (sağ+üst+sol) Pervaz uygulaması yapılır. Bu model kapılara Eşiksiz Kapılar Denilmektedir. Eşiksiz kapılar dış üniteden iç üniteye geçişlerde ürünlerin trans palet yardımı ile ve ya sürükleme şekli ile daha rahat ürün geçişi sağlamaktadır. Eşiksiz kapılarda kapı contaları kapı kanadında solda +üstte+Sağda standart conta sistemi içerirken kapı altında Süpürgelik contası adını verdiğimiz çift kat alt conta yer almaktadır. Eşikli kapılarda ise iç ünitenin tabanının,dış üniteden daha yüksek olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Eşikli kapılarda pervaz kapınızın 4 tarafını çerçevelemekte olup, kapı contaları ise kapı kanadının 4 tarafını standart conta sistemi ile dönmektedir.

• Üretilen tüm kapı modellerinde 0 °C ve altında muhafaza odası yapıldığı durumlarda kapı contalarının donmaması (buzlanmaması) için ve kapınızın aktif çalışabilmesi için rezistans uygulaması yapılması şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus montajın kolaylığı ve ek maliyet getirmemesi açısından uygulanacak rezistans direk şehir şebekesine bağlanabilir özellikte olmalı ve kullanılan rezistans ithal olmalıdır.

• Kapıların uygulanacağı alanlarda kullanımınıza en uygun kapı yönünü tercih etmek çok önemlidir. Ürün geçişlerinin kolaylığını sağlamak için uygulanacak kapınızın açılış yönü kapınızın tamamen ve sorunsuz yönde açılarak,ürünlerin soğuk odaya rahat geçişini sağlamak gerekir. Kapı siparişleri alınırken,kapıların menteşe yönleri dikkate alınarak alınır. Kapı menteşesinin olduğu taraflar kapınızın açılacağı taraflardır. Örneğin sağ menteşeli bir kapı tercih ettiğinizde kapınızın kilidi solda menteşeleri sağda olarak üretilir ve kapınız sağ yöne açılır olarak belirlenir. Soğuk oda kapılarında ana kural kapılar her zaman ünite dışına doğru yani kendinize doğru açılırlar. Ve her zaman kapı kilitleri dıştan kilitlenir. Acil durumlarda içeride bir kişinin kalmasını önlemek adına karanlıkta görülebilecek fosforlu iç kol kullanılır. Sürgülü, personel geçişli sürgülü tip kapılarda ise yine aynı mantık vardır. Kilitlerin ters yönünde kapılar kayarak açılır ve örneğin sol kollu olan bir sürgülü kapı sağa kayar olarak adlandırılır. Sadece çift kanat kapılarda durum biraz daha farklıdır. Türkiye de ilk kez İnova Yapı tarafından üretilen ve geliştirilen bu modelde 1 kanat sağa, 1 kanat sola kayar olarak uygulanacağından 1 sol kollu, 1 sağ kollu üretilirler ve ortada birleştirilirler.

• Gerek sürgülü gerekse çarpma kapılarda monte edilecek alanlarda açılması gereken ölçüleri ünitenize aldığınız kapılarının ölçülerine göre kapınızı monte edeceğiniz ölçüleri lütfen satış temsilcilerimizden isteyiniz.

• 15 yıllık tecrübelerimiz ve 80 bin üzerinde ürettiğimiz kapı modelleri bize dünya genelinde kapı monte edilecek alanların birbirinden farklı statüde olduklarını göstermiştir. 8 yıllık kapı üretimimizde yaklaşık 250 adet farklı kalıplama yaparak binlerce arge çalışması sonucunda ürünlerimiz de gerçekleştirdiğimiz değişikliklerle dünya genelinde hangi sandwich panel firmasından panel kullanırsanız kullanın, hangi tip inşai çalışma yaparsanız yapın, hatta daha da abartalım misine ipini oda olarak gerin onun üzerine bile kapılarımızı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

• Maalesef ki ülkemizde Dünya genelinde Soğutma sektöründe faaliyet gösteren firmalardan farklı bir tablo çizilmektedir. Nasıl ki bir doğum eyleminiz var ise kadın doğum hekimine gidiyor iseniz, kapı tercih ederken de kapı konusunda ihtisas yapmış bir firmayı tercih etmelisiniz. Peki kapı değil de sandwich panel üreten bir firmadan kapı alabilirmiyiz ? Doğum için kadın doğum hekiminin kopyası olan ebe ye gitmek gibi bir şey olur .Elbette ki alabilirisiniz ama aslı dururken muadilini almış olursunuz. Peki kapı üreten bir firmadan panel alabilirmiyiz ? Kesinlikle alamazsınız sandviç panel ve kapı üretimi kullanılan malzemelerin benzerliği bakımından benzerlikler içerse de birbirinden inanılmaz farklı sektörlerdir. Ülkemiz dışında bu tezimizi internetten de rahatlıkla araştırabilirsiniz hemen hemen dünya da hiçbir sandwich panel firması yoktur ki kapı üretsin.Ve yine hiçbir kapı firması yoktur ki panel üretsin.Ara sıra dünya genelinde de bu iki tip malzemenin birlikte satıldığı firmaları da görebilirsiniz.Bu tip firmalar profesyonel satışın tamamlanması maksadı ile farklı firmalar fason olarak ürünleri yaptırarak birlikte satışı tamamlamak maksatlı ticaret yapmaktadırlar.Bu tip firmalar ülkemizdede mevcuttur. Gayet mantıklı ve olası bir durumdur. İlk kurulduğumuz yıllarda Ülkemizde bu tezi değiştirmek noktasında çok mücadeleler verdik 8 yılda yüzlerce müşteriye ulaştık ama hala bu tezi değiştiremediğimiz firmalar var. Başarılı bir sonuç almak,ünitelerinizi aktif olarak sorunsuz kullanmanın tek yolu paneli panelciden,kapıyı kapıcıdan,soğutma malzemesini soğutma malzemesi satıcılarından almanız her zaman mutlu olmanızın en önemli anahtarıdır. Bu tip alış verişlerinizde göreceksiniz ki harcama kalemlerinizde birbirinin üzerine yüklenmiş fiyatlar olmayacak ve soğuk hava deponuzun maliyetleri %20 daha uyguna gelecektir.

• Yaşamımızın olmazsa olmazı arabalarımızdan örnek vermek gerekirse bugün Mercedes marka bir arabacı,yerli marka bir araç ile o da araba,buda araba gözüyle bakarak kıyaslama yapamayız. Kapılarda aynı bu örnekte olduğu gibidir.Ülkemizde Çok başarılı kapı üretebilen sadece 3 adet firma bulunmakla birlikte taklit ve kaba tabirle kapı yapmak için kapı yapan 100 lerce firma bulunmaktadır. Sözü geçen 3 firma dan ürün talep ettiğinizde fiyatların birbirine çok yakın olduğunu ve kullanılan malzemenin sınıfına göre kısa farklar oluşturduğunu görürsünüz. Peki diğer firmalarda fiyatlar neden farlıdır.Kapılarda en önemli eksen kapı içerisinde bulunan poliüretandır.42 dansite altında poliüretan enjekte edilen kapı modellerinde ilk bakışta diğer kapılardan farklılık göremeyebilseniz.Zamanla kapılarda çökme, formunda bozulma ve en önemlisi % 20 civarında enerji kayıpları yaşayabilmektesiniz. Kapı saçları noktasında ise kapılarınızın mukavemetinin artırılması, dayanıklılığının artırılması için seçilen saç kalitesi ve kalınlıkları maliyetleri ciddi bir şekilde etkilemektedir. Kullanılan kilit ve menteşe sistemlerinin kullanışlılığı ve estetikliği ürünün kalitesini artıran nedenlerdendir. Kapılar üzerinde kullanılan yalıtım contalarının çift komponent olması dünyada kabul görmüş ilkelerdendir. En önemlisi ise kapı üretici ve satıcı firmaya 7 gün 24 saat gerek ürün alımı noktasında gerekse servis noktasında anında ulaşabiliyor olmalısınız. Kurulduğumuz ilk günden buyana hep söylediğimiz bir şey var Dünyanın her hangi bir şehrinde İnova yapı kalitesinde bizden uygun fiyata kapı bulduğunuzu zaman biz kapı bedelinizi almıyoruz.Buda bizim işimize ne kadar hakim ürünlerimize ne kadar güvendiğimizin kanıtı olsa gerek.

• İnova yapı olarak ürettiğimiz tüm ürünlerin hammaddelerini seçerken uzun yıllar mukavemetle ve aktif kullanılabilecek ürünler üretmeye özen gösteriyoruz. Geçen bu süreç içerisinde 80 bin kapı üreten firmamız da,üretim hatalı hiçbir ürün çıkmaması bizim sektöre kaliteyi vurguladığımızın bir temeli olmuştur. Peki hiçmi arızalanan hasar gören kapılar olmamıştır ? Tabiî ki de olmamasına imkan yok.İnsan faktörüyle çalışmaktasınız gerek taşıma, nakliye şirketinden kaynaklı ,gerekse kapıların kullanıldıkları alanlarda oluşan iş kazalarından mütevellit hasar gören kapılar elbette ki olmuştur. Bizler müşterimize verdiğimiz değerden asla taviz vermeden olası bir aksesuara veya ana malzemeye ihtiyaç duyulması durumunda anında müdahale ederek en kısa an itibariyle sorunu çözmek için yüksek adetli stoklarda gerek kapı ve yan mamullerini bulunduruyoruz.

• Sürgülü,personel geçişli ve çift kanat kapılarda 5 m en *5 m boy ölçülerine kadar dilediğiniz ölçüde ürünü alanınıza uygun üretebilmekteyiz. 5 m üzerindeki kapılarda ülkemizdeki karayolları ölçülerinden dolayı montaj yapılacak sahada üretim yaparak Daha farklı ölçülerde kapılar üretebilmekteyiz.

Mevcut veya yeni projenizde uygun kapıların seçimi diğer tüm bileşenlerin seçimi kadar önemli bir konudur. Korunacak sıcaklık değeri, iç ve dış mahal arasındaki sıcaklık farkı, geçiş yapacak taşıma sisteminin ebatları, açıp kapama sıklığı, eşik detayları, montaj yapılacak panel/duvar niteliği, kapının çalışması için uygun operasyon alanları, mevcut geçiş sistemleri ile uyumu gibi konular kapı seçerken çok kritik bilgiler sağlayan konulardır. Peki, siz ihtiyacınıza göre mi kapı seçiyorsunuz, yoksa kapıyı seçip ihtiyacınızı mı şekillendiriyorsunuz? • Sıklıkla karşılaştığımız önce kapının seçilmesi ardından ihtiyaca uygunluğunun değerlendirilmesi yönünde. Hâlbuki olması gereken bazı temel soruların en başta cevaplanması ve bu cevaplar ışığında kapının niteliklerine karar verilmesidir. Örneğin ihtiyacınızdan büyük kapı öncelikle satın alma maliyeti, ardından kullanım zorlukları ve operasyon sırasında gereksiz enerji kayıpları demektir. İhtiyacınızdan küçük kapı ise operasyonel kazalara neden olduğundan satış sonrası servis ile ilgili maliyetlerinizi arttıracaktır.Otomasyon sistemi yüksek nitelikli görünebilir ancak katlandığınız maliyete değmeyecek kadar az kullanıyor olabilirsiniz. Kapılarınıza gereksiz aksesuar siparişi verebilirsiniz veya çok basit koruyucu aksesuarlarla satış sonrası servis maliyetlerini düşürebilirsiniz.

• Kapının açıldığı ortama göre gerekirse kapının lokasyonu itibariyle de geliştirme önerileri sunulabilir. Örneğin forklift ve transpalet hareket alanları da göz önüne alınarak tasarım geliştirilebilir. Örneğin bir yükleme mahallindeki bir kapının seri manevralar yapan forkliftlerin rahat geçiş yapabilecekleri genişlikte olması gerekir. Fakat bir düz bir koridorda nispeten düz hareket eden bir forklift için daha dar bir geçiş seçilebilir. İnova Yapı Proje bölümümüz kullanım alnınıza uygun modeli belirler ve kapınızın aktif çalışabileceği alanı sizin projeniz üzerinden önerir.

• Menteşeli Çarpma Kapılar; Sandwich panel yada inşai tip oda da kapı için açılan net boşluk ölçüsü ? Uygulanacak çarpma kapının menteşe yönü ? Eşikli mi Eşiksiz modelde mi ? Kurulacak odanın çalışacağı derece ?( Eksi değerde mi artı değerde mi çalışacağı) Uygulanacak kapının monte edileceği Panel yada Duvar Kalınlığı ? • Sürgülü Kapılar : Sandwich panel yada inşai tip oda da kapı için açılan net boşluk ölçüsü ? Uygulanacak sürgülü kapının açılış yönü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapının açılacağı alanda kalan net ölçü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapının kapanacağı alanda kalan net ölçü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapı boşluğunun üzerinden tavana kadar olan net ölçü? Kurulacak odanın çalışacağı derece ?( -C değerde mi,+C değerde mi çalışacağı) Uygulanacak kapının monte edileceği Panel yada Duvar Kalınlığı ? • Personel Geçişli Sürgülü Kapılar : • Sürgülü kapı da; Sandwich panel yada inşai tip oda da kapı için açılan net boşluk ölçüsü ? Uygulanacak sürgülü kapının açılış yönü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapının açılacağı alanda kalan net ölçü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapının kapanacağı alanda kalan net ölçü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapı boşluğunun üzerinden tavana kadar olan net ölçü? Kurulacak odanın çalışacağı derece ?( -C değerde mi,+C değerde mi çalışacağı) Uygulanacak kapının monte edileceği Panel yada Duvar Kalınlığı ? • Üzerine uygulanacak Çarpma kapıda; Çarpma kapının hangi ölçülerde olduğu? Çarpma kapının açılış yönü? Monoraylı Menteşeli Kapılarda ve Monoraylı Sürgülü Kapılarda; Yukarıda belirtilen değerlere ilave olarak monoray kanalının en boy ölçülerinin istendiği bir şematik şekil şablonu müşterilerimize iletilir ve sizden gelen ölçüler doğrultusunda üretim yapılmaktadır. • Çift Kanat Sürgülü Kapılarda ; Sandwich panel yada inşai tip oda da kapı için açılan net boşluk ölçüsü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapının açılacağı sağ da ve soldaki alanda kalan net ölçü ? Kapı uygulanacak boşluktan sonra kapı boşluğunun üzerinden tavana kadar olan net ölçü? Kurulacak odanın çalışacağı derece ?( -C değerde mi,+C değerde mi çalışacağı) Uygulanacak kapının monte edileceği Panel yada Duvar Kalınlığı ? • Bu değerlerin bilinmesi ürün siparişinizde sizden istenen ana ölçeklerdir.